Różnice między Lego Education SPIKE Prime a Lego Mindstorms Robot Inventor 0
Różnice między Lego Education SPIKE Prime a Lego Mindstorms Robot Inventor

Czym różni się zestaw Lego Mindstorms Robot Inventor (51515) od Lego Education SPIKE Prime (45678)?

Rok 2020 był rokiem, w którym swoją premierę miały dwa robotyczne zestawy klocków Lego — zestaw Mindstorms Robot Inventor 51515 oraz SPIKE Prime 45678. Są to z całą pewnością warte uwagi propozycje, nie tylko dla pasjonatów budowania robotów i wynalazków z klocków, ale również dla szkół kształcących małych inżynierów i naukowców.

Czym różni się zestaw Lego Mindstorms Robot Inventor (51515) VS Lego Education SPIKE Prime (45678)?

Lego Education SPIKE Prime (45678) jest zestawem z zupełnie nowej serii klocków Lego do nauki robotyki i kodowania, kierowanej w szczególności dla szkół i placówek oświatowych. Premiera zestawu odbyła się w pierwszym kwartale 2020 roku. Zastosowany w SPIKE Prime sterownik robotów — Duży Hub — umożliwia programowanie konstrukcji w języku opartym o Scratch i w popularnym, tekstowym języku programowania Python. Hub posiada 6 portów wejścia/wyjścia, matrycę diod LED o rozdzielczości 5x5, 6-osiowy żyroskop, głośnik, oraz port microUSB typu B, przy pomocy którego możemy zarówno ładować dedykowany akumulator, jak i programować zbudowanego robota. Oprócz tego, Duży Hub umożliwia programowanie bezprzewodowe, w oparciu o Bluetooth 4.0.

Najnowsza odsłona zestawu klocków do budowy robotów Lego Mindstorms Robot Inventor (51515), jest kontynuacją znanej już na całym świecie serii Mindstorms, której początki sięgają do lat 90 ubiegłego wieku. Lego Mindstorms Robotics Invention System był jednym z pierwszych zestawów łączących elektroniczne, programowalne elementy z klockami z serii Technic. Zestaw 51515, którego premiera odbyła się w czwartym kwartale 2020 roku, jest już czwartą generacją klocków z serii Mindstorms. Robot Inventor wykorzystuje taki sam Duży Hub jak SPIKE Prime, tylko w innej wersji kolorystycznej, dopasowanej do reszty klocków z zestawu. Posiada również silniki, czujniki i klocki z serii Technic — tak, jak zestaw SPIKE Prime.

Oba zestawy mogą wydawać się podobne, mają przecież takie same możliwości programowania, podobne klocki, które zdają się różnić jedynie kolorystyką. Posiadają jednak znaczące różnice, o których warto wiedzieć, zanim dokona się zakupu.

 

Jakie są różnice wizualne zestawów Lego Mindstorms Robot Inventor i Lego Education SPIKE Prime?

 

Oprócz różnic, które widzimy od razu na zdjęciach obu zestawów — czyli kolorystyki klocków i opakowaniu — różnią się one również ilością elementów i ich rodzajami.

W przypadku SPIKE Prime, zestaw posiada 528 elementów, na które składają się klocki Lego Technic oraz Lego Classic. Zestaw zawiera części do budowy mini figurki Lego, różnego rodzaju kafelki i bloczki, koło pasowe, kulkę podporową czy listwę zębatą, których nie znajdziemy w zestawie 51515.

Lego Mindstorms Wynalazca robotów (51515) posiada za to aż 949 elementów, głównie Lego Technic, w tym znane z poprzedniej generacji Mindstorms panele, piłeczki o dwóch rozmiarach, specjalną wyrzutnię piłeczek czy koła zębate, których próżno szukać w zestawie 45678 (choć te ostatnie, są zawarte w rozszerzeniu do SPIKE Prime, czyli w zestawie Lego 45680).

LEGO Spike Prime vs Lego Mindstorms Robot Inventor

Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zbudować konstrukcji z Lego Mindstorms 51515, posiadając wyłącznie zestaw Lego SPIKE Prime 45678, i odwrotnie.

Konstrukcje, które zbudujemy zgodnie z instrukcjami danymi przez producenta, różnić się będą również wymaganym czasem, który należy poświęcić na zbudowanie całego modelu.

W przypadku Lego SPIKE Prime, większość z ponad 40 projektów jest do zrealizowania w stosunkowo krótkim czasie, mieszczącym się w jednej godzinie lekcyjnej (od 30 do 45 minut, gdzie część czasu jest wymagana na oprogramowanie robota). W przypadku Lego Mindstorms, 5 głównych konstrukcji jest podzielonych na etapy, jednak zbudowanie całej konstrukcji z klocków może zajmować ponad 60 minut.

Kolorystyka klocków z zestawu Mindstorms Robot Inventor to biel, czerń i ciemny turkus. SPIKE Prime jest zdecydowanie bardziej kolorowy, dominują tutaj klocki fioletowe, żółte, błękitne i białe. Oczywiście pojawiają się też czerwone, zielone, szare i czarne klocki.

W kwestii opakowania, ze względu na to, że SPIKE Prime reprezentuje zestaw z rodziny Lego Education, opakowany jest w praktyczny, zamykany pojemnik wraz z tackami do segregacji klocków.

Lego Mindstorms jest opakowany w twardy kartonik, niestety nie otrzymamy tutaj żadnej tacki do segregacji klocków.

 

Jakie są różnice w elementach elektronicznych i w aplikacjach do programowania robotów?

Oba zestawy posiadają Duży Hub z akumulatorem, czujnik koloru i ultradźwiękowy czujnik odległości. Różnią się one kolorystyką - w przypadku Huba także oprogramowaniem układowym, ale to nie przeszkadza.

Lego SPIKE Prime posiada dodatkowo czujnik dotyku, który może również pełnić funkcję czujnika siły nacisku. Wyposażony jest też w dwa silniki typu średniego i jeden silnik typu dużego.

Lego Mindstorms nie posiada czujnika dotyku, ani silnika typu dużego, posiada za to aż cztery silniki typu średniego.

Do programowania Huba z zestawu Lego SPIKE Prime 45678, wykorzystywana jest aplikacja
Lego Education SPIKE App. Do programowania Huba z zestawu Lego Mindstorms Robot Inventor
51515, wykorzystywana jest aplikacja Lego Mindstorms Robot Inventor App.

LEGO 45678 vs LEGO 51515

Jak to wygląda z kompatybilnością obu aplikacji z Hubami?
Sterownik z zestawu SPIKE Prime możemy połączyć z aplikacją Robot Inventor App, a sterownik z zestawu Mindstorms możemy połączyć z aplikacją SPIKE App. Zazwyczaj po połączeniu się z aplikacją, poprosi ona o aktualizację (prawdopodobnie ze względu na oprogramowanie układowe Huba), po czym możemy normalnie programować urządzenie w aplikacji z tego drugiego, innego zestawu.

Można więc tutaj mówić o kompatybilności, ale należy zwrócić uwagę na to, że Lego Mindstorms 51515 z założenia nie posiada czujnika dotyku, przez co w aplikacji Robot Inventor nie znajdziemy bloczków do jego programowania. Aplikacja Mindstorms Inventor App bez problemu radzi sobie z czujnikiem koloru, odległości czy silnikami z zestawu SPIKE Prime. Podobnie jest z czujnikami i silnikami z zestawu Mindstorms Robot Inventor w aplikacji SPIKE App. Pamiętajmy jednak o różnicach w ilości i rodzajach elementów konstrukcyjnych, a także konstrukcjach robotów z tych dwóch różnych zestawów.

W związku z powyższym, kompatybilność między zestawami można określić najwyżej jako częściową.

LEGO Spike Prime App vs LEGO Mindstorms Robot Inventor App

Lego Education SPIKE App działa na tabletach z systemem iOS lub Android, oraz na komputerach z systemem Windows 10, MacOS lub Chrome OS.
Lego Mindstorms Inventor App działa na tabletach z systemem iOS, Android i Fire OS (Kindle), oraz na komputerach z systemem Windows 10 i MacOS.
Obie aplikacje wymagają* Bluetooth 4.0 lub wyższej wersji.
Obie aplikacje są dostępne w polskiej wersji językowej.

* - Ostatnią istotną rzeczą, o której trzeba wspomnieć, jest możliwość programowania obu zestawów zarówno przy pomocy Bluetooth 4.0, jak i bezpośrednio przy pomocy kabla USB dołączanego do zestawów. Rzecz dotyczyć będzie raczej komputerów PC, laptopów i MacBooków, ponieważ tablety z reguły nie posiadają klasycznych portów USB dla urządzeń peryferyjnych.W przypadku, kiedy nasz komputer nie spełnia wymagania dotyczącego standardu komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, ciągle mamy możliwość korzystania z zestawu. Wystarczy podłączyć Hub do komputera przy pomocy kabla USB i nagrać program na pamięć Huba, który następnie uruchomimy przy pomocy środkowego przycisku na sterowniku robota.

 

Forma zabawy i nauki w aplikacjach, czym się różnią?

Wychodząc z założenia, zestawy Mindstorms 51515 i SPIKE Prime 45678 pozwalają dzieciom na budowanie różnych wynalazków, pojazdów i robotów które następnie należy zaprogramować w przeznaczonych do tego aplikacjach. Nie jest wymagana znajomość programowania, ponieważ każdy z zestawów oferuje różne poziomy trudności, od początkujących do bardziej wymagających zadań.

Obie aplikacje dają możliwość programowania robotów z klocków przy pomocy języka opartego o Scratch lub popularnego, praktycznego języka programowania Python. Różnica między formami nauki kodowania jest związana z założeniem zastosowania tych zestawów.

Lego Education SPIKE Prime 45678 jest zestawem z rodziny Lego Education, kierowanej głównie dla pedagogów. Zestaw SPIKE Prime jest opartym o koncepcję nauczania STEAM (Science, Technology, Engineering , Mathematics) środkiem dydaktycznym, który został opracowany pod kątem prowadzenia lekcji.
Wewnątrz aplikacji SPIKE App znajdziemy scenariusze zajęć i ćwiczenia, w których dzieci będą musiały rozwiązać pewne problemy z działaniem zbudowanych przez siebie konstrukcji, jednocześnie poznając coraz bardziej zaawansowane zagadnienia związane z programowaniem i logiką. Rozpoczynając od najprostszych projektów — w których należy po prostu poruszyć silnikami — przechodząc dalej do projektów, w których zbudowana z klocków drukarka ma za zadanie narysować na kartce papieru prostokąt, dzieci uczą się przez kreatywną zabawę umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i programowania. Projektów do wykonania jest ponad 30, a każdy z nich to inna konstrukcja z klocków.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku Lego Mindstorms Robot Inventor 51515, który jest zestawem z rodziny zabawek Lego, skierowanej dla użytkowników domowych. Zestaw oferuje konstrukcje nieco bardziej rozbudowane, przypominające ciekawe łaziki marsjańskie czy humanoidalne roboty. Aplikacja posiada instrukcję budowy 5 głównych konstrukcji z różnymi wariantami, wraz z opartymi na tych wariantach wyzwaniach. Wyzwania to nic innego jak ćwiczenia w których dzieci będą musiały zbudować (zgodnie z instrukcją zawartą w aplikacji) i zaprogramować m.in. wyrzutnię piłeczek, głowę humanoidalnego robota czy dźwig do uniwersalnego robota mobilnego. Zestaw stawia na kreatywną zabawę, która przy okazji nauczy dzieci programować, lub rozwinie umiejętności i pokaże zasadę działania różnych mechanizmów. W zestawie tym jest prawie dwa razy więcej elementów niż w SPIKE Prime, co zachęca do eksperymentowania z potężną bazą klocków Lego Technic. Producent zachęca do dzielenia się własnymi pomysłami i konstrukcjami w aplikacji Lego Life.

 

Zakup zestawu i... Co dalej? Akcesoria? Rozszerzenia? Z czym można łączyć zestawy?

Wiele osób chcąc kupić zestaw zastanawia się, jak długo będzie w stanie zainteresować nim swoich podopiecznych.

Oba zestawy powinny wystarczyć na długo, zarówno w przypadku zakupu zestawu do użytkowania w domowym zaciszu, jak i w szkolnej pracowni robotyki. Przejście wyzwań czy też lekcji może stanowić dopiero początek, na drodze do uczestnictwa w konkursach typu FLL (First Lego League), Lego Masters lub w lokalnych zawodach robotów Lego.

LEGO SPIKE Prime LEGO Technic

Należy pamiętać o tym, że klocki Lego są z zasady ze sobą kompatybilne, więc teoretycznie, zestawy można ze sobą dowolnie łączyć dopóki wybieramy klocki z odpowiedniego systemu.

Lego Technic bez problemu połączymy z oby dwoma zestawami. W przypadku klasycznych klocków Lego, zestaw Mindstorms może potrzebować specjalnych klocków-przejściówek z gniazdami na łączniki z serii Technic lub z gniazdami krzyżowymi. Ułatwi to dopasowanie większej ilości elementów do siebie. W przypadku Lego SPIKE Prime, jest tam wiele klocków z obu systemów.

Lego SPIKE Prime posiada również dedykowane rozszerzenie (zestaw 45680) oraz akcesoria, możliwe do zakupienia osobno. Pozwoli to rozbudować zestaw o dodatkowe funkcje i zwiększy możliwości konstrukcyjne. Można też go wykorzystać z zestawem Robot Inventor, jednak nie jest to oficjalnie wspierane połączenie.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl