Jak zbudować robota z klocków Lego? 0
Jak zbudować robota z klocków Lego?

 

Jak zbudować robota z klocków Lego?

 

Klocki Lego to niezwykle popularna zabawka, która od dekad kształtuje wyobraźnię oraz kreatywność dzieci. Powody, dla których Lego jest uwielbiane przez najmłodszych, są dość oczywiste – kolorowe i różnorodne elementy z pewnością prezentują się bardzo interesująco, natomiast ogrom możliwości, jaki wiąże się z zabawą nimi, dostarcza niezrównane ilości frajdy. Należy podkreślić, że sama firma Lego duży nacisk kładzie na rozwój, regularnie wprowadzając na rynek nowe serie i przychodzące wraz z nimi rozwiązania. Jedną z najciekawszych opcji przy składaniu klocków jest połączenie ich z wyspecjalizowanymi elementami elektronicznymi.

 

 Lego Mindstorms EV3 Robot Tank

 

Roboty z klocków Lego – zabawa oraz edukacja

Większość entuzjastów duńskich klocków z pewnością kojarzy serię Lego Mindstorms, która towarzyszyła regularnie wydawanym zestawom już od dłuższego czasu. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość programowania swoich konstrukcji, dzięki czemu te mogą samodzielnie się poruszać i wykonywać różne zadania. Jest to system zaskakująco elastyczny – można skonstruować zarówno klasycznego robota, jak i nietypowe budowle o konkretnym zastosowaniu. Wszystko to napędzane oraz sterowane jest przez wyspecjalizowane elementy, akcesoria takie jak silniki napędowe lub sensory ułatwiające sterowanie. Rzecz jasna, większość z tych części dostępna jest w wielu wariantach, pozwalając na niemałą dowolność w tworzeniu własnych projektów.

Warto jednak wspomnieć o tym, że klocki te nadal są częścią systemu Lego – są to dobrze znane elementy, które są w pełni kompatybilne z innymi zestawami tego producenta. Pod tym względem, konstruowanie własnego robota nie różni się znacznie od zwyczajnych projektów, trzeba jednak na łączenia oraz przeguby. Części ruchome klockowej maszyny muszą być zestrojone z częściami odpowiedzialnymi za napęd.

 

Lego WeDo 2.0 Core Set 

 

Jak pomóc dziecku w nauce poprzez klocki Lego?

Koniecznie trzeba podkreślić, że klocki te świetnie spisują się w celach edukacyjnych, dostarczając praktycznej wiedzy z zakresu programowania oraz robotyki. Jest to świetne wprowadzenie do tych tematów dla najmłodszych, którzy czas spędzony na konstruowaniu swojego robota z pewnością potraktują jako zabawę. Jak wiadomo, nauka poprzez rozrywkę zawsze jest o wiele łatwiej przyswajana, dlatego warto skorzystać z takich rozwiązań – istnieje duża szansa, że pomoże to dziecku w rozwoju nowej pasji! Szczególnie warto bliżej przyjrzeć się serii Lego WeDo 2.0, czyli narzędziu, które łączy w sobie innowacyjną naukę przedmiotów ścisłych z przyjazną i intuicyjną charakterystyką klocków.

 

 Lego SPIKE Prime Robot

 

Pracownia robotyki z klockami Lego w szkole

Programowanie i robotyka w szkołach jest coraz bardziej widoczna – dzięki włączeniu kodowania do polskiego programu nauczania zajęć komputerowych, dzieci rozwijają rozmaite umiejętności, które mogą mieć kluczowe znaczenie w ich przyszłym życiu zawodowym. Zmiana programu nauczania mogła jednak okazać się niemałym wyzwaniem dla części nauczycieli. Już przy pierwszym kroku, jakim jest dobór odpowiedniego zestawu do nauki programowania i robotyki, początkujący nauczyciel może się zgubić w morzu informacji i mnogości możliwości. Na szczęście z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania dla pracowni, takie jak Lego SPIKE Prime, zawierający klocki, silniki, czujniki, a także scenariusze zajęć i materiały dla nauczycieli – dzięki którym nawet początkujący nauczyciel będzie mógł efektywnie prowadzić zajęcia z programowania.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl