Zabawki elektroniczne - co warto o nich wiedzieć? 0
Zabawki elektroniczne - co warto o nich wiedzieć?

Zabawki elektroniczne - co warto o nich wiedzieć?

Człowiek największą frajdę ma wtedy, gdy spędza czas w sposób przyjemny, a jednocześnie produktywny. Nie można się dziwić, że różnego rodzaju zestawy elektroniczne typu "Zrób To Sam" cieszą się niemałą popularnością – przy ich pomocy można naprawdę świetnie się bawić, jednocześnie poznając elektronikę i robotykę „od kuchni”. Jest to bardzo interesujące, kreatywne hobby, które pozwala nauczyć się praktycznych aspektów konstruowania różnorodnych mechanizmów. Możliwość obserwowania efektów na bieżąco i pełna dowolność w eksperymentowaniu to z pewnością zachęcająca perspektywa, a próg wejścia w to hobby jest niższy, niż mogłoby się wydawać. Czy warto zatem dać szansę zestawom elektronicznym? Jeśli dysponuje się odrobiną motywacji, kreatywności oraz wolnego czasu, to jak najbardziej!

Zabawki elektroniczne - co warto o nich wiedzieć?

Wstęp do robotyki – od jakich akcesoriów zacząć?

Wystarczy szybkie zapoznanie się z aktualnymi, dostępnymi na rynku ofertami, aby zaobserwować wielką różnorodność elektronicznych gadżetów, które można wykorzystać w swoim hobby. To zrozumiałe, że tak szeroki wybór może być nieco mylący dla osób, które nie są jeszcze szczególnie obeznane w tej dziedzinie.

Swoje pierwsze kroki w tym hobby warto oprzeć o jeden z zestawów startowych. Dużym asortymentem w tym zakresie dysponuje firma Velleman, ciesząca się dużą popularnością wśród nowicjuszy.  Dobry przykład stanowi VELLEMAN IO - ZESTAW STARTOWY - ZRÓB TO SAM DLA ARDUINO, który zawiera komplet przydatnych narzędzi i gadżetów wraz z instrukcją, dzięki której można szybko opanować podstawy elektroniki i oswoić się nieco z funkcjonowaniem poszczególnych elementów. Ten zestaw jest bogaty w diody LED, rezystory, aktywny i pasywny brzęczyk. Oczywiście znajdziemy w nim również płytkę deweloperską, która pozwoli nam w przyszłości na dalsze eksperymenty. Po zapoznaniu się z takim zestawem, możemy zacząć składać swoje własne roboty lub wynalazki – albo ulepszyć lub rozbudować te, które już posiadamy. Wystarczy odrobina praktyki z podstawami obwodów i można zacząć modyfikacje. Co istotne, wiedza dotycząca elektroniki zdobyta w taki praktyczny sposób, na pewno lepiej się utrwali.

Jak rozwinąć swoją pasję w robotyce we własnym tempie?

Zabawek elektronicznych jest bardzo wiele, a oferowane przez nie możliwości zależą głównie od wyobraźni ich użytkownika. Oferowane są tzw. "Gotowe bazy" takie jak VELLEMAN ALLBOT - DWUNOŻNY ROBOT, albo VELLEMAN IO - PODWOZIE DO SILNIKA NAPĘDU NA 2 KOŁA, wymagające własnego sterownika i rozwiązania kwestii zasilania. Znajdziemy również specjalne zestawy dydaktyczne związane nieco bardziej z samą elektroniką i programowaniem, jak VELLEMAN - ZESTAW DYDAKTYCZNY EDU01, który nie wymaga lutowania, czy VELLEMAN IO - PODSTAWOWY ZESTAW EKSPERYMENTATORA Z ARDUINO, pełen ciekawych elementów jak diody, przełączniki, czy brzęczyk. Z biegiem czasu każdy entuzjasta robotyki będzie poszerzał swoją kolekcję, jednak warto zastanowić się nad swoimi kolejnymi zakupami, aby nieco ukierunkować projekty, których się podejmuje.

Zabawki elektroniczne - co warto o nich wiedzieć?

Gdy wyposaża się w nowe moduły, przewody czy czujniki w celu utworzenia jednego, większego systemu, powinno się rozpocząć zakupy od sprawdzenia, czy wszystkie te elementy są ze sobą kompatybilne. Zazwyczaj nie stanowi to większego problemu, szczególnie jeśli stawia się na akcesoria od jednej, zaufanej marki. Jeszcze lepiej, jeżeli korzystamy z przeznaczonych do danego zestawu akcesoriów, lub chociaż kompatybilnych z daną rodziną płytek deweloperskich. Później pozostaje tylko kwestia odnalezienia odpowiedniej dokumentacji w sieci i możemy eksperymentować.

To, po jakie akcesoria będzie się sięgało, zależy głównie od poziomu zaawansowania. O ile zdecydowana większość ludzi zaczyna od kursów i kompletnych modułów, to przy odpowiedniej wprawie można podjąć się samodzielnych, autorskich konstrukcji, które przynoszą jeszcze więcej frajdy. Przy odrobinie dedukcji, można utworzyć naprawdę ciekawe projekty, a umiejętności nabyte przy zabawie z takimi zestawami, można wykorzystać do modyfikacji i przeróbek innych robotów!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl