Jakiego robota wybrać dla dziecka? 0
Jakiego robota wybrać dla dziecka?

 

Jaki robot dla dziecka?

 

Roboty-zabawki dla dzieci to doskonały łącznik pomiędzy kreatywną zabawą a nauką. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na zakup robotów edukacyjnych, które posiadają możliwość programowania ruchów, dźwięków, efektów świetlnych lub reakcji na otoczenie, na przykład na klaśnięcie w dłonie. Współcześnie, możemy znaleźć w sklepach wiele ciekawych robotów dla dzieci, posiadających różne kształty i funkcjonalności. Który zestaw wybrać dla dziecka na początek, żeby nie zniechęcać do eksplorowania świata robotów i nauki programowania? Odpowiedzi może być wiele, zależeć będą one przede wszystkim od wieku i zainteresowań dziecka. Istnieje jednak duża szansa, że dziecko  bawi się, lub interesowało się jedną z najprostszych, ale i zarazem najbardziej skomplikowanych i kreatywnych zabawek. Mowa tu o klockach, o których zwykło się mawiać, że są w stanie łączyć pokolenia.

Klocki to w końcu jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie. Ich ogromną zaletą jest to, że pozwalają dziecku na rozwijanie wyobraźni, a także zdolności manualnych. Dzieci klocki zwykle uwielbiają, choć nie brakuje również dorosłych entuzjastów spędzania czasu przy układaniu kolorowych konstrukcji. Układanie klocków ma świetny wpływ na ogólny rozwój dziecka, a tym bardziej, jeśli są to klocki-roboty, które uczą dzieci również kodowania. No dobrze, więc które klocki-roboty wybrać?

Apitor Robot X   

Jaki robot z klocków na początek?

Jednym z ciekawych modeli klocków do budowy robotów jest Apitor Robot X. Zestaw Apitor Robot X to aż 600 elementów, co pozwala na zbudowanie 1 z 12 sugerowanych modeli, do których instrukcje budowy znajdują się w aplikacji producenta. Modele robotów są zróżnicowane zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu. Klocki zawarte w zestawie są kompatybilne z większością klocków dostępnych na rynku — na przykład z Lego! Możesz wykorzystać zestaw Apitor, aby rozszerzyć i „ożywić” swoje zestawy klocków i stworzyć jeszcze więcej ciekawych robotów o różnych funkcjach. Ilość modeli możliwych do zbudowania według własnego pomysłu jest nieograniczona, wystarczy tylko użyć wyobraźni!

Lego BOOST

Jeżeli chcemy wybrać coś z rodziny klocków Lego, świetnym prezentem może okazać się zestaw Lego Boost, który łączy klocki serii Classic z elektronicznymi elementami. Zestaw Lego Boost dzięki któremu dzieci mogą budować z klocków interesujące konstrukcje, które następnie programują przy użyciu aplikacji na tablety, pokazującej krok po kroku jak programować zbudowanego robota.

Dla bardziej wymagających lub nieco starszych dzieci są też bardziej skomplikowane roboty, takie jak VEX IQ. System budowania robotów VEX IQ opiera się na plastikowych, zatrzaskujących się elementach specjalnie zaprojektowanych do budowy wysoce funkcjonalnych robotów. System ten nie wymaga żadnej wcześniejszej wiedzy z zakresu robotyki. Uczniowie mogą łatwo zbudować swojego pierwszego robota, a szeroki wybór dodatkowych części oznacza, że mogą zbudować wszystko, co sobie wymyślą w trakcie dalszej nauki. Każdy zestaw zawiera narzędzie ręczne ułatwiające montaż i demontaż. 

 

Na co zwrócić uwagę kupując robota dla dziecka?

Kupując pierwszego robota najlepiej jest rozpocząć od podstawowych wersji, które wprowadzą dziecko w świat robotyki i pozwolą na zainteresowanie się tym zagadnieniem. Jeśli dziecko pozna podstawy i zainteresuje się tego typu rozrywką połączoną z edukacją, można stopniowo przechodzić na bardziej wymagające modele stwarzające większe możliwości. Niektóre z modeli, takie jak seria Abilix są pogrupowane ze względu na poziom zaawansowania, co pozwala dobrać wersję adekwatną dla danego dziecka. Istnieją również zestawy posiadające pakiety rozszerzające do swoich podstawowej wersji, tak jak w przypadku serii Robotis DREAM lub STEM, gdzie każdy kolejny poziom zestawu dodaje nowe możliwości do poprzednich poziomów, jednocześnie ucząc dziecko nowych rzeczy.

Ozobot

Do nauki programowania świetnie nadają się również Ozoboty, czyli małe roboty dość proste w obsłudze, lecz dające ogromne możliwości do nauki i kreatywnej zabawy. Pomimo braku możliwości budowania robota, Ozoboty zapewniają dzieciom wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia zabawy z kodowaniem.

 

Jak zainteresować dziecko robotyką?

Na początku dziecko może nie być do końca zainteresowane robotami, więc warto wybrać taki model, który jest bezpośrednio związany z jego zainteresowaniami. Roboty różnych firm występują jako pojazdy, wersje humanoidalne, a także bliżej nieokreślone roboty z futurystycznym wyglądem. Decyzję o tym, na jakiego się zdecydować należy podjąć w kontekście danego dziecka, zachęcamy nawet do tego, aby z nim sprawę skonsultować. Jeśli robot się spodoba, to nauka programowania na pewno będzie przebiegać przyjemniej i nie znudzi się tak szybko.

RQ Huno

 

Dlaczego warto zwrócić uwagę dziecka na roboty?

Zabawa robotami i programowanie ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka. Rozwija to takie umiejętności i cechy jak:

  • cierpliwość,
  • wyobraźnia,
  • planowanie,
  • kreatywność,
  • zdolności do nauki ścisłych i myślenia krytycznego.

Zainteresowanie dziecka robotyką to inwestycja w jego rozwój, który zaprocentuje w kolejnych latach podczas edukacji szkolnej w różnych przedmiotach, głównie ścisłych. Samo programowanie robotów może również dać dziecku obraz, pokazujący w dużym uproszczeniu jak może wyglądać jego/jej praca w przyszłości, np. jako programista lub automatyk.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl